Перейти к содержанию

Авторизация  
sexykrolik

EMV chip AQRC generate

В теме 14 сообщений

Hello. I think many thought on the topic of ARQC and chip cloning in general. Today I will try to speculate on this topic.
The creators of the EMV system are clearly not fools and have made the task of replacing the storage medium as complicated as possible. When we worked with a magnetic strip everything is pretty simple. The original media is not protected from data compromise in any way, since it does not have cryptographic protection and the data is static. With the advent of the chip and the EMV system, everything became more complicated. Now the card has its own role in conducting a transaction, that is, the opinion of all three parties is now taken into account during the transaction: POS terminal, card, bank issuer The card can interact with the terminal giving it answers to all its questions.
Dialogue example:
* a person enters a pincode on the terminal and presses the green button *
Terminal - Card, is the entered pin correct?
* the card checks the pin with the contents of the encrypted pin-container on the chip *
Card - Yes, right.
So, there are 2 types of chips: SDA and DDA.
SDA chips are very similar to a magnetic stripe since they have static certificates of authenticity of cards based on card data (PAN, exp. Date, etc.)
DDA in turn possess greater cryptographic powers. They have the ability to calculate the ARQC cryptogram.
ARQC - a cryptogram confirming the authenticity of the card. You ask: "Why is ARQC a guarantor of bank card authenticity?"
Everything is very simple: at the factory where the card is made, MDK (Master Derivation Key) is recorded in the chip in the encrypted applet, which is also stored on the issuer's bank server. This key should NOT be pulled out or read from a genuine chip. Therefore, only a genuine chip can have the original MDK of the issuing bank.
When making a transaction, the card calculates ARQC based on MDK + parameters from the POS terminal (date, time, transaction amount, etc.), after which the ARQC with data from the POS terminal is sent to the server of the issuing bank, which also in turn calculates AQRC based on MDK key and data from the POS terminal. In the end, the issuer bank compares its ARQC cryptogram with the cryptogram sent by the POS terminal and issues the ARPC (response cryptogram, allow or reject the transaction).

RESULT: you can get ARQC using these methods:
This POS + genuine MDK card (not suitable, since it does not make sense)
POS terminal emulator + genuine MDK card (suitable only where to download the POS terminal emulator on a PC and so that it can interact with the real card?)
And after that we sew the ARQC received by us from a genuine card with the original MDK into the memory of the JCOP card; after trying to ask the ARQC card at the POS terminal, the card will issue as a response the cryptograms prepared by us from ARQC, since Our JCOP card does not have an MDK key and cannot independently calculate the ARQC.

Question for connoisseurs: Can the CVV to TRACK 2 equivalent change on a chip?

Поделиться сообщением

let's first define terminology. ARQC is what the card calculates - only if issuer authentication is required.

Поделиться сообщением

Track 2 Equivalent Data is made to ensure that with minimal changes on the servers of banks and processing, to receive and process chip cards.

Поделиться сообщением

О сколько написали. Я только из России, и английского не знаю ). Результат то какой? Может кто нибудь мне сделать удаленно одну штучку, на тест, или выложить подробную инструкцию , понятную для новичка? Зачем столько пустых слов?

Поделиться сообщением

ну а денюжки то у тебя есть тестировщик? вдруг сломаешь или потеряешь?

Поделиться сообщением

необходимый результат мне видится в повышении компетентности присутствующих на форуме, в сфере чиповых карт. для генерации и осмысления различных идей и поиска монетизации.

ожидать готовых четких указаний как делать деньги - по меньшей мере наивно, по большей- глупо.
вряд ли кто-то знающий как делать деньги и делающий эти деньги- будет писать в подробностях как он это делает и учить остальных делать тоже самое.
а писать о том что ты ни делаешь сам- а где то слышал или подглядел - таких много и без меня. я стараюсь этим не увлекаться. потому что получаются сплетни. сам ни делаешь, сам недопонимаешь - а другим об этом пишешь.

остаётся общаться о технических моментах, которые при должном разборе можно использовать для размышлений о фроде.

есть другой подход- ничего не понимать- и пытаться найти волшебную схему - если у использующих этот подход людей бывают свободные деньги они их часто вкладывают в разные авантюры, понадеясь на авторитетные мнения "авторитетных" пользователей

людям - для которых важнее всего - найти мембера от чьих слов можно отталкиваться в будущем, при этом не исследуя ничего , что за этими словами стоит, а просто принимая как данность эти слова, ибо человек хороший и надежный - таким людям мне нечего предложить. уж извините. ну всем не угодишь. как ни старайся.

хотелось бы приносить пользу людям с похожим образом мыслей, а все кто думает кардинально иначе- ну не звери же мы. уживёмся. форум ни тесный.

форум также можно переводить прямо в браузере или поставить плагин который при выделении текста открывает новую вкладку в translate.google

будто я это по английски всё писал. я все написал по русски - перевел и вставил. )

Поделиться сообщением

smartcard whats your point exactly ?
do you have any solution for emv ?
you break the chip tech ?
a lot of people wait for the big news and maybe you know something that not everybody know

Поделиться сообщением

I'm interested in EMV
I know no more than can be found on the Internet
I have my own idea.
i have solution me.
bit i dont have solution fo to others.(
due to the fact i dont have solution fo to others I cannot give advice on what to do to others.
I can only communicate for the sake of knowledge of the device EMV
Everyone has the right to use this knowledge further independently.

For example, I attach the screen, which was at hand.
he can clarify my point of view.
point is to study

Поделиться сообщением

братан ну не выгляди смешным пожалуйста

Поделиться сообщением

даже я также ищу то же программное обеспечение EMV. Я уже пробовал более 8 различных программ EMV, но до сих пор ничего не получалось. любой может помочь мне в этом

even i am also looking for the same emv software . already tried more than 8 different emv softwares but nothing worked for a successful approval till now. anyone can help me regarding this

Поделиться сообщением

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти
Авторизация